Kasowy PIT od 2025 roku – rozliczenie przychodów i kosztów w momencie zapłaty

Kasowy PIT od 2025 roku – rozliczenie przychodów i kosztów w momencie zapłaty

Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z kasowego PIT, który obejmuje wyłącznie transakcje pomiędzy przedsiębiorcami (B2B). Głównym celem kasowego PIT jest zmiana zasad momentu powstania przychodu u osób fizycznych, które rozliczają podatek PIT. Aby skorzystać z tej metody rozliczania podatku dochodowego należy spełnić określone warunki.

Kto skorzysta z kasowego PIT?

 Z kasowego PIT mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani:

  • skalą podatkową,
  • podatkiem liniowym,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • IP BOX’em,

którzy prowadzą działalność samodzielnie*, a właściwą ewidencją księgową jest KPiR lub ewidencja przychodów (w zależności od formy opodatkowania).

Z kasowego PIT nie mogą skorzystać osoby prowadzące działalność w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej. Wykluczeniem z kasowego PIT jest również prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Limit przychodów w ramach kasowego PIT Możliwość skorzystania z kasowego PIT jest ograniczona limitem przychodu, który za poprzedni rok nie może przekroczyć 1 000 000 zł. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność jednoosobową również mogą skorzystać z kasowego PIT. W przypadku, gdy w roku rozpoczęcia działalności przekroczą limit, wówczas dopiero od kolejnego roku podatkowego tracą prawo do korzystania z kasowego PIT.

Jeśli w danym roku przedsiębiorca prowadzi działalność jednoosobową oraz w formie spółki cywilnej/ jawnej, to przychody ze spółki cywilnej/ jawnej nie są wliczane do wspomnianego limitu 1 000 000 zł

Obowiązek zgłoszenia kasowego PIT

Wybór kasowego PIT należy zgłosić w formie pisemnej właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy w terminie do 20. lutego roku podatkowego, w którym przedsiębiorca chce z niego skorzystać.
Podatnicy rozpoczynający działalność składają zgłoszenie w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli działalność, albo do końca roku podatkowego, jeżeli działalność rozpoczęli w grudniu.

Złożone oświadczenie o stosowaniu kasowego PIT będzie obowiązywać w latach następnych do czasu rezygnacji złożonej przez przedsiębiorcę – jeżeli będą spełnione warunki do stosowania kasowego PIT.

Moment powstania przychodu w kasowym

PIT Kasowe rozliczenie PIT będzie dotyczyć wyłącznie transakcji udokumentowanych fakturami, pomiędzy przedsiębiorcami, tzw. B2B. Stosując kasowy PIT przychód powstaje w dacie uregulowania części lub całości zapłaty przez klienta, nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury (nawet jeśli przedsiębiorca nie otrzyma do tego czasu zapłaty od klienta).
Kasowe rozliczenie przychodu obejmuje również:
• wpłaty na poczet dostaw towarów i usług (zaliczek), które zostaną wykonane w późniejszych okresach rozliczeniowych,
• zaliczki,
• przedpłaty,
• zapłacone raty.
Przychód z tytułu sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie podlega rozliczeniu na zasadach kasowego PIT.

Moment powstania kosztów w kasowym PIT

Wybierając kasowe rozliczenie PIT objęte nim będą również wydatki, z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych. Rozliczenie kasowe dotyczy tych kosztów, które są:
• nabyte od innego przedsiębiorcy (sposób udokumentowania nie ma znaczenia),
• poniesione w roku podatkowym, w którym stosowany jest kasowy PIT.
Wydatki stanowią koszt w dacie zapłaty, o ile data ta jest późniejsza od daty wystawienia faktury.

Jeśli jednak wydatek zostanie opłacony przed datą wystawienia faktury, wówczas koszt należy wykazać najwcześniej w dacie jego poniesienia, czyli w dacie wystawienia faktury.